Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiają się pytania o postawę św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa w czasie jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Ojciec Święty nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów, niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego rodzaju opinii. Tego typu oskarżenia, wpisują się to w próby podważenia autorytetu św. Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi to próbę zniszczenia dziedzictwa tego wyjątkowego pontyfikatu.

Medialny atak na św. Jana Pawła II znajduje swoją przyczynę m.in. w nastawieniu niektórych grup społecznych do jego nauczania, a zwłaszcza na temat wartości ludzkiego życia i jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci, wartości małżeństwa i rodziny, moralności życia seksualnego, a także w głoszonej przez niego teologii ciała, co nie odpowiada współczesnym ideologiom, propagującym wykrzywioną wizję człowieka i hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny.

Uczciwe szukanie prawdy i dawanie o niej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Dlatego też – dnia 14 listopada br. – na Jasnej Górze, zostało przygotowane Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Jest to szerokie opracowanie, które uwzględnia zarówno kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, jak również uwarunkowania społeczne, kulturowe i prawne czasów, w których żył i pracował św. Jan Paweł II.

Zachęcam wiernych do lektury tego tekstu, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, zgodnie z posiadaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami krzywdzenia małoletnich, a także wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw.

Ze względu na objętość dokumentu, dostępny jest on na stronach internetowych episkopatu, poszczególnych diecezji, parafii oraz mediów katolickich w całym kraju.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 • Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po Sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmówienie Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Aktu poświęcenia, za co możemy zyskać odpust zupełny.  
 • KALENDARZ LITURGICZNY: jutro wspomnienie Ofiarowania NMP, we wtorek wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego – naszą modlitwą otaczamy Pana Organistę, członków naszego Chóru Kolegiackiego, Scholi Dziecięcej oraz wszystkich zatroskanych o piękno śpiewu w naszej świątyni; w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy; w czwartek wspomnienie św. Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy, MM.
 • Jutro przypada dzień Imienin Księdza Proboszcza i Dziekana. Czcigodnemu Solenizantowi składamy najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Najświętszej i wstawiennictwa świętych Patronów w realizacji wszelkich zamierzeń.
 • W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa w tajemnicy Narodzenia.
 • Wypominki listopadowe połączone z różańcem w intencji zmarłych codziennie w dni powszednie o godz. 17.30.
 • W przyszłą niedzielę o godz. 9.30 zapraszamy dzieci z klas V-VIII do domu parafialnego na krótkie spotkanie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać Pana Boga i włączyć się w sekcję ewangelizacyjną i charytatywną Dziecięcej Rodziny Sercańskiej, poprzez działalność teatralno-artystyczną. Po Mszy św. o godz. 10.00 zmiana tajemnic różańca dla dzieci z grupy modlitewnej.
 • Wyjazd dzieci na festiwal do Stopnicy w sobotę o godz. 7.45 z rynku w Bieczu.
 • Od przyszłej niedzieli będzie możliwość zaopatrzenia się w opłatki świąteczne.
 • Na stolikach zostały wyłożone torby miłosierdzia Caritas na produkty dla osób potrzebujących z naszej Parafii. Można też korzystać z własnych opakowań. Zakupione artykuły składamy do 11 grudnia w zakrystii lub na plebanii.
 • Pragniemy poinformować, że nasi ministranci i lektorzy zajęli w swoich kategoriach 1., 2. i 3. miejsce  w Turnieju Dekanalnym o Puchar Księdza Biskupa Jana Wątroby i będą reprezentować nasz dekanat na szczeblu diecezjalnym.  
 • Na stoliku z prasą znajduje się nowy numer tygodnika Niedziela. Zachęcamy do lektury.
 • W ubiegłym tygodniu odszedł do wieczności śp. Emil Zygmunt, którego pragniemy polecić Bożemu Miłosierdziu.
 • Medyczna Szkoła Policealna MEDICAL SCHOOL w Gorlicach ogłasza nabór zimowy na kierunku opiekun medyczny. Nauka rozpoczyna się w lutym 2023. Więcej szczegółów na stronie internetowej uczelni.