Kapituła

W dniu 12 kwietnia 2004r. w czasie uroczystej mszy św. o godz. 10:00 miała miejsce instalacja kapituły bieckiej. Uroczystościom przewodniczył J. E. Ks. biskup Kazimierz Górny. Powołanie do istnienia Bieckiej kapituły jest powrotem do najstarszych tradycji Bieckiej Kolegiaty i Parafii Farnej. Ostatnia cząstkowa kolegiata w niepodległej Polsce powstała właśnie w Bieczu, należał on wtedy do diecezji Krakowskiej. W XV wieku istniały przy kolegiacie Bieckiej altarie (pierwsza erygowana przez biskupa Wojciecha Jastrzębca 4IV 1415r. altaria Zwiastowania NMP, następnie św. Katarzyny 1469r., Wniebowzięcia NMP i św. Zofii, Katarzyny, Małgorzaty, Doroty oraz św. Barbary, Apolonii, Agnieszki – obie erygowane w 1473r., Bożego Ciała 1482r., św. Stanisława biskupa i męczennika 1485r., św. Katarzyny i Przemienienia Pańskiego 1495r., MB Śnieżnej 1496r., św. Anny 1511r., Rozesłania Apostołów 1520r.) 18 II 1598r. Kardynał Jerzy Radziwiłł urządził i erygował na nowo kolegium mansjonarzy bieckich. Kolegium tworzyło 6 wikariuszów – mansjonarzy i 2 gracjalistów. Szczegółowych informacji o działalności bieckiego kolegium nie posiadamy.
27 grudnia 2003r. Ks. bp. Kazimierz Górny nawiązując do najstarszych bieckich tradycji powołał do istnienia drugą w Diecezji Rzeszowskiej (po Kapitule Katedralnej) Kapitułę Kolegiacką w Bieczu. Kapituła posiada własny statut. Jej skład stanowi kolegium 24 kapłanów diecezjalnych, którzy wypełniają zadania wyznaczone przez Biskupa Diecezjalnego. Kanoników gremialnych i honorowych mianuje Biskup Diecezjalny. Obecnie kanonikami Kapituły Bieckiej zostali mianowani:

Kanonicy Gremialni

 1. ks. Janusz Kurasz – Biecz
 2. ks. Dariusz Gościmiński – Rzeszów
 3. ks. Stanisław Ruszel – Gorlice
 4. ks. Eugeniusz Królik – Jasło
 5. ks. Franciszek Motyka – Cieklin
 6. ks. Czesław Stanaszek – Kryg
 7. ks. Wacław Śliwa – Lipinki
 8. ks. Henryk Wilk – Samokłęski
 9. ks. Tadeusz Paszek – Jasło
 10. ks. Marian Putyra – Jasło
 11. ks. Wacław Rybka – Szebnie

Kanonicy Honorowi

 1. ks. Mariusz Cymbała – Chmielnik
 2. ks. Stanisław Dębiak – Libusza
 3. ks. Marek Kędzior – Ropczyce
 4. ks. Ryszard Madej – Ostrowy Tuszowskie
 5. ks. Józef Ozga – Stary Żmigród
 6. ks. Stanisław Bałucki – Trzcinica
 7. ks. Jerzy Gondek – Gorlice
 8. ks. Henryk Maguda – Szebnie
 9. ks. Stanisław Pałka – Rożnowice
 10. ks. Jan Sabat – Kołaczyce
 11. ks. Tadeusz Wawryszko – Skołyszyn

Kanonicy Emeryci

 1. ks. prałat Wiesław Bodzioch – Libusza
 2. ks. prałat Stanisław Górski – Gorlice
 3. ks. prałat Zygmunt Kudyba – Nienaszów
 4. ks. prałat Jan Kulpa – Święcany
 5. ks. prałat mgr Emil Midura – Gogołów
 6. ks. prałat Stanisław Ulaszek – Dąbrówka-Gamrat

Strój kanonicki stanowi czarna sutanna z fioletowymi guzikami i obszywkami, komża, mantolet koloru fioletowego, biret z fioletowym pomponem. Kanonicy używają również dystynktorium z wizerunkiem św. Jadwigi Królowej i Kolegiaty Bieckiej. /zdjęcia z prawej/
W homilii podczas mszy św. instalacyjnej Ks. Biskup przypomniał najważniejsze cnoty chrześcijańskie których wzorem jest św. Królowa Jadwiga Pani Wawelska. Są one programem działania Kapituły, ale także powinny być wyznacznikiem życia każdego chrześcijanina. W szczególny sposób wyakcentowana została wielka wiara świętej władczyni, jej ufna modlitwa przed Czarnym Krzyżem na Wawelu i w Bieckiej Kolegiacie oraz serce wrażliwe na ludzką niedolę i cierpienie, czego owocem jest między innymi szpital Świętego Ducha ufundowany w Bieczu dla ubogich, obecnie odbudowywany jako cenna i jedyna tego rodzaju pamiątka po św. Jadwidze.
Kapituła powołana została „Na większą chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego i dla szerzenia kultu św. Jadwigi Królowej poprzez chrześcijańską troskę o ubogich i potrzebujących oraz wspieranie kształcenia młodzieży”
(z dekretu o utworzeniu kapituły), oraz w duchu wdzięczności za kanonizację św. Jadwigi Królowej szczególnie związanej z Bieczem gdzie od wieków otaczana jest wielką czcią i szacunkiem.

Fot. Mateusz Tumidajewicz

 

 

Idź do góry